منافذ باز و روتین پوستی مناسب آن

منافذ باز و روتین پوستی مناسب آن

به طور متوسط 20،000 منفذ در ناحیه صورت یک شخص بزرگسال وجود دارد. منافذ در سلامت پوست و مرطوب نگه داشتن آن نقش دارند. بدون وجود منافذ، پوست کاملاً خشک می‌­شود. اما از طرفی یکی از نگرانی­‌ها و مشکل شایع برای زیبایی سایز منافذ پوست است. با وجود اینکه امکان حذف و بستن آنها وجود ندارد، اما با پاکسازی پوست و روتین پوستی مناسب و البته بعضی درمان­‌های تهاجمی‌­تر می­‌توان تا حدودی در کنترل سایز و جلوگیری از بزرگ شدنشان موفق بود.

منفذ (Pore) چیست؟

فضای بازی در پوست که حاوی غدد چربی و فولیکول مو است. در واقع منفذها راهی برای رسیدن چربی به سطح پوست می­‌باشند. زمانی که آنها با سلول­‌های مرده، آلودگی­‌ها و چربی‌­ها مسدود شوند باعث ظاهرکدر، جوش و سایر مشکلات پوستی می‌­شود.

عوامل باز شدن منافذ

باز شدن و بزرگ شدن منافذ تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند مسدود شدن با آلودگی و چربی، افزایش سن، جنسیت و ژنتیک اتفاق می‌­افتد.

چربی و آلودگی

تجمع آلودگی، چربی (سبوم) تولید شده توسط پوست و نیز سلول­‌های مرده در سطح پوست باعث مسدود شدن منافذ می‌­شود. با مسدود شدن مسیر چربی تولید شده توسط غدد چربی در پوست منفذها بازتر می‌­شوند.

افزایش سن و آسیب­‌های محیطی

با افزایش سن و همچنین آسیب­‌های محیطی مثل آفتاب­ سوختگی میزان تولید کلاژن و الاستین در پوست کاهش می‌­یابد. همچنین فرایند لایه‌­برداری و ترمیم سلولی نیز کاهش پیدا می­‌کند. در نتیجه این تجمع سلول­‌های مرده در سطح پوست باعث مسدود شدن منافذ می­‌شود. نور خورشید و التهابات ایجاد شده نقش زیادی در بزرگ شدن سایز آنها دارد.

جنسیت و ژنیتیک

به طور کلی مردان منافذ بسته­‌تری نسبت به زنان دارند. تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، جوانی و یائسگی باعث تغییر میزان تولید چربی در پوست و در نتیجه مسدود شدن و بزرگ شدن آنها می­‌شود. ضمناً نقش ژنتیک در سایز منافذ به ویژه در ناحیه بینی و گونه­‌ها را نباید نادیده گرفت.

مواد و ترکیبات مناسب برای جلوگیری از بزرگ شدن و تا حدودی کاهش سایز منافذ

امکان حذف منافذ از پوست وجود ندارد. اما با روتین و درمان­‌های مناسب تا حدودی امکان کاهش سایز و جلوگیری از بزرگ شدن آنها وجود دارد.

آلفا هیدروکسی اسید

لایه‌­برداری اولین گام برای کاهش منافذ است. زیرا به پاکسازی منافذ و حذف سلول­‌های مرده و آلودگی‌­ها از سطح پوست کمک می­‌کند. آلفا هیدروکسی اسیدها مانند لاکتیک اسید ترکیباتی مؤثر در لایه­‌برداری از پوست می­‌باشند. لاکتیک اسید ترکیبی است ملایم که حتی در روتین روزانه نیز قابل استفاده می­‌باشد. در واقع آلفا هیدروکسی اسید باعث جدا شدن سلول­‌های مرده از سطح پوست شده و منافذ پوست را پاکسازی و باز می­‌کند.

در کرم لایه‌­بردار اسنتا ترکیبی خاص­‌تر و بسیار مؤثر استفاده شده است. این ترکیب یک آلفا هیدروکسی اسید تهیه شده از مخلوطی از میوه­‌هاست. این ترکیب دارای استاندارد وگان و اکوسرت است. برای همه انواع پوست مناسب می‌­باشد. در واقع ترکیبی از انواع آلفا هیدروکسی اسیدها مانند لاکتیک اسید از بلوبری، گلایکولیک اسید از نیشکر، سیتریک اسید از پرتقال و لیمو و همچنین مالیک اسید و تارتاریک اسید از افرا است.

Hibiscus (ختمی قرمز)

از آنجایی که این گیاه حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) (اسید مالیک و اسید سیتریک) می‌­باشد با لایه­‌برداری ملایم و حذف سلول‌های مرده از سطح پوست باعث پاکسازی و جلوگیری از مسدود شدن منافذ آن می‌­شود.

ماسک صورت هیبسکوس اسنتا علاوه بر هیبسکوس حاوی خاک رس سفید نیز می‌باشد. از اینرو ماسک مناسبی برای پاکسازی منافذ می‌باشد.

کرم جدید لایه‌بردار اسنتا نیز حاوی هیبیسکوس بوده و دارای رنگ زیبای صورتی ناشی از هیبسکوس است.

روتین پوستی منافذ باز

برای ظاهر بهتر و جلوگیری از بزرگ شدن منافذ پوست داشتن روتین مناسب و مرتب بسیار اهمیت دارد.

شستشو، پاکسازی و لایه­‌برداری

شستشوی مرتب و لایه­‌برداری مناسب نخستین و مهم‌ترین گام در مبارزه با بزرگ شدن منافذ می­‌باشد. این کار با حذف چربی اضافی، سلول­‌های مرده و آلودگی­‌ها از سطح پوست و منافذ باعث پاکسازی و جلوگیری از بزرگ شدن منافذ و حتی باعث کوچک‌تر شدن آنها می­‌شود.

صابون‌های طبیعی و فوم‌های صورت اسنتا بر اساس نوع پوست گزینه‌های مناسبی برای شستشو و پاکسازی پوست به صورت روزانه می‌باشند. علاوه بر این اسکراب قهوه اسنتا نیز با پاکسازی عمقی منافذ بدون برجای گذاشتن احساس کشیدگی و خشکی و همراه با آبرسانی پوست برای یک تا سه بار در هفته توصیه می‌شود.

تونر

استفاده از تونر یکی از مراحلی است که نباید حذف شود. تونر با تکمیل پاکسازی پوست و البته آبرسانی بیشتر آن به تعادل بیشتر پوست کمک می‌­کند. استفاده از تونرهای با مواد قوی که باعث خشکی پوست می‌گردد، توصیه نمی­‌شود.

استفاده از تونرهای ملایم حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها یا نیاسینامید می‌تواند علاوه بر آبرسانی در کنترل سایز منافذ نیز کمک کند.

ماسک­‌ صورت

ماسک­‌های صورت حاوی خاک رس یا ذغال با پاکسازی عمقی پوست به بهتر شدن ظاهر منافذ کمک می‌­کنند.

ماسک خاک رس اسنتا ترکیبی از خاک‌های رس مختلف می‌باشد که علاوه بر پاکسازی منافذ با افزایش جریان خون در سطح پوست در کنترل سایز منافذ بسیار مؤثر است. علاوه بر این ماسک صورت هیبیسکوس نیز به دلیل وجود خاک رس سفید و هیبسکوس به عنوان ترکیبی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید است در شفافیت و کنترل سایز منافذ مؤثر است.

کرم و سرم‌­

مرحله کلیدی که استفاده از سرم­‌ها و یا کرم­‌هایی است که در عین آبرسانی، مرطوب کردن و رساندن مواد مغذی به پوست حاوی مواد فعالی می­‌باشند که در کاهش سایز منافذ مؤثرند. مواد فعالی مانند نیاسینامید و آلفا هیدروکسی اسید در کرم‌­ها و سرم­‌ها توصیه می­‌شود.

سرم نیاسینامید اسنتا یک سرم فاقد چربی است که علاوه بر کنترل چربی پوست، آبرسانی و خاصیت ضد چروک در کنترل سایز منافذ مؤثر است.

کرم لایه‌­بردار اسنتا نیز حاوی ترکیبی از آلفا هیدروکسی اسیدهاست. این کرم علاوه بر خاصیت ضد چروک و آبرسانی با لایه‌برداری ملایم برای استفاده روزانه در جلوگیری از مسدود شدن منافذ و بهبود ظاهر پوست بسیار مؤثر است.

همچنین کرم صورت رتینول نیز در کنترل سایز منافذ مؤثر است.

نکته مهم: استفاده از کرم‌های حاوی ترکیبات سیلکونی ممکن است در ابتدا باعث صاف‌تر و یکدست‌­تر به نظر رسیدن پوست شود اما در طولانی­ مدت منجر به آسیب به پوست و باز شدن بیشتر منافذ می‌­شود. زیرا ترکیبات سیلیکونی با ایجاد یک لایه در روی پوست منجر به بسته شدن منافذ می‌­شوند.

استفاده از ضد آفتاب

محافظت از پوست در برابر نور خورشید در داشتن منافذ کوچکتر و پوستی صاف­‌تر اهمیت دارد. نور آفتاب منجر به داشتن منافذ بزرگ­تر می­‌شود.

 

سؤالات متداول

منافذ باز باعث جوش می­‌شوند؟

به طور غیر مستقیم بله. منافذ باز در نتیجه تولید سبوم زیاد ایجاد می­‌شود که می­‌تواند به جوش منجر شود.

امکان کوچک کردن منافذ وجود دارد؟

به طور کامل خیر! با درمان­‌های تهاجمی و محصولات مناسب تا حدودی این امکان وجود دارد. بهترین روش جلوگیری از بزرگ شدن منافذ با روتین پوستی مناسب است.

با افزایش سن منافذ بزرگ­تر می‌­شوند؟

بله. البته در افراد مختلف متفاوت است.

 

References
  1. Sebum, acne, skin elasticity, and gender difference–which is the major influencing factor for facial pores?
  2. Pore volume is most highly correlated with the visual assessment of skin pores
  3. Identifying patterns behind the changes in skin pores using 3‐dimensional measurements and K‐means clustering
  4. Genetics and skin aging

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات بیشتر

جستجو کردن