هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید

یکی از ترکیبات مورد توجه در دنیای زیبایی و مراقبت از پوست است. HA به مرور زمان با بازسازی پوست به افزایش سلامت، ظاهر درخشان‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتر آن کمک می‌کند. در صنعت آرایشی و بهداشتی بعضی ترکیبات برای یک بازه زمانی رایج  و بعد از مدتی از دور خارج می‌شوند. اما در مورد هیالورونیک اسید این مطلب صدق نمی‌کند و همواره به عنوان یکی از بهترین ترکیبات برای مراقبت از پوست شناخته می‌شود.

هیالورونیک اسید (HA) چیست و چه خواصی برای پوست دارد؟

یک پلی‌ساکارید طبیعی و ترکیبی آب دوست است (non-sulphated GAG/ Glycosaminoglycan) که رطوبت را از هوا و حتی گاهی لایه‌های زیرین پوست جذب می‌کند. این ماده قادر است تا 1000 برابر وزن خود آب جذب نماید. از آنجایی که ترکیبات پلیمری HA دارای جهت گیری‌های فضایی مختلف، ساختار، اندازه ذرات، غلظت نمک، pH و کاتیون‌های همراه متفاوت است، خواص فیزکی شیمیایی متفاوتی نیز دارد. ترکیبی است که به طور طبیعی در بدن انسان و به ویژه در پوست وجود دارد و با افزایش سن مقدار آن کاهش می‌یابد و باعث خشکی پوست، از دست دادن شفافیت و چروک شدن آن می‌شود. به عبارت دیگر یک ترکیب کلیدی علیه پیری، خشکی و بی‌آبی پوست است.

عملکرد هیالورونیک اسید برای پوست چگونه است؟

در حالت کلی و ایده‌ال با جذب رطوبت هوا بر روی پوست به آبرسانی، شفافیت و شادابی پوست کمک می‌کند. اما آیا این عملکرد همیشه وجود دارد؟
هیالورونیک اسید در سایزهای مولکولی متفاوتی وجود دارد. سایزهای بزرگتر با اینکه جذب رطوبت بیشتری دارند اما نمی‌توانند جذب پوست شوند. در این صورت آبرسانی فقط در سطح پوست اتفاق می‌افتد. گونه با سایز مولکولی کوچکتر جذب آب کمتری دارد اما به لایه‌های زیرین پوست نفوذ و در نتیجه به آبرسانی عمقی پوست کمک می‌کند. از این رو برای داشتن بهترین نتیجه به دنبال محصولاتی باشید که از سایزهای مختلف هیالورونیک اسید در آنها استفاده شده است.

HA به طور غیر قابل مقایسه‌ای با جذب رطوبت لایه‌های بیرونی، پوست را احیاء نموده و در نتیجه پوست نرم‌تر، صاف‌تر و درخشان‌تر می‌شود. علاوه بر این ظاهر چروک‌ها و خطوط را بهبود می‌بخشد. در پوست جوان، پوست قدرت نگهداری آب و مقدار مناسبی رطوبت را دارد. اما با افزایش سن پوست این خاصیت را از دست می‌دهد که نتیجه به صورت کاهش انعطاف‌پذیری و سفتی و شفافیت پوست و نهایتاً ظهور چروک مشاهده می‌شود. به زبان ساده افزودن هیالورونیک اسید به روتین پوستی این روند را مختل و از پیری پوست جلوگیری می‌کند.

سدیم هیالورونیت (Sodium Hyaluronate) و هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid)

سدیم هیالورونیت نمک مشتق شده از هیالورونیک اسید است که به انداره HA برای پوست مفید است. البته با یک مزیت اضافه که جذب آن روی پوست بهتر است. در سرم صورت هیالورونیک اسید اسنتا این دو ماده به صورت ترکیبی استفاده شده‌اند تا از مزایای هر دو بهره برده شود.

هیالورونیک اسید چگونه در روتین پوستی استفاده شود؟

ترکیبات حاوی HA حتی برای پوست‌های حساس، مستعد جوش و با منافذ ملتهب هم مناسب است. البته بافت متناسب با نوع پوست و سایر ترکیبات به کار رفته در محصول نیز اهمیت دارد و نباید به صرف حاوی هیالورونیک اسید بودن محصول را انتخاب نمود.
سرم هیالورونیک اسید اسنتا دارای بافت بسیار سبک است. به همین جهت برای انواع پوست حتی پوست بسیار چرب به عنوان پایه مراقبت پوستی بعد از تونر و قبل از مرطوب کننده مناسب است.

 

References:

  1. “Hyaluronic Acid”   National Library of Medicine; 1994 Mar, 47(3) 536–66.
  2. “Hyaluronic acid production and its applications-A review”    International Journal of Pharmaceutical & Biological Archives; 2013; 4(5) 853–859.
  3. “Hyaluronan (Hyaluronic acid) a Natural Moisturizer for Skin Care”    Harry’s 9th Edition (pp.605–622) Edition: 9th, Vol 2. Part 4.1.3 Chapter: Hyaluronan: A Natural Moisturizer for Skin CarePublisher: Chemical Publishing companyEditors: Chia Wen Chen.
  4. “Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging”    Dermatoendocrinol; 2012 Jul 1, 4(3) 253–258.
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات بیشتر

جستجو کردن