نیاسینامید

نیاسینامید

Nicotinamide,3-pyridinecarboxamide یک ترکیب با خواص و مزایای مختلف برای پوست است. علاوه بر این، سازگاری خوبی با انواع پوست دارد و معمولاً ایجاد حساسیت نمی‌کند. از اینرو به یک ترکیب مورد محبوب و پرطرفدار در مراقبت از پوست تبدیل شده است.

نیاسینامید چیست؟

نیاسینامید فرمی از Vitamin B3 است که در منابع گیاهی موجود است. این ویتامین محلول در آب بوده و همخوانی زیادی با ترکیبات طبیعی پوست دارد. سایز کوچک مولکول آن باعث جذب مناسب در پوست می‌شود. این ترکیب در کوچک کردن سایز منافذ، بهبود بافت پوست و رنگدانه‌ها، نرم کردن، ضد چروک، ضد جوش و افزایش الاستیسیته پوست مؤثر است. ضمن اینکه به علت توانایی بهبود لایۀ محافظ پوست در دسته ترکیبات ضد آلودگی هوا نیز قرار می‌گیرد.

مزایای نیاسینامید برای پوست

1. بهبود لایۀ محافظ پوست
مکانیسم بهبود لایۀ محافظ پوست از طریق افزایش تولید سرامید، کراتین و غیره انجام می‌شود که منجر به آبرسانی بیشتر و التهاب کمتر می‌گردد.
2. کاهش علائم افزایش سن
از طریق تحریک کلاژن‌سازی، افزایش ضحامت و الاستیسیته پوست و نیز کاهش خطوط ریز با علائم افزایش سن مبارزه می‌کند.
3. تنظیم ترشح سبوم
نتیجه کاهش ترشح سبوم کنترل سایز منافذ، جوش و التهاب می‌باشد
4. کاهش هایپرپیگمنتیشن (Hyperpigmentation)
از انتقال ملانین به کراتینوسایت‌ها  (Keratinocytes) جلوگیری می‌کند و نتیجه این مکانیسم کاهش هایپرپیگمنتیشن است.

چرا باید از نیاسینامید در روتین پوستی استفاده کنیم؟

این ترکیب قابل مقایسه با سایر ترکیبات مورد استفاده در روتین پوستی مانند رتینول، BHA، پپتیدها، ویتامین C و غیره نیست. زیرا با همه پوست‌ها سازگار و قابلیت استفاده چندین باره در ترکیبات مختلف روتین روزانه مانند تونر، سرم و کرم را بدون ایجاد حساسیت دارد. از اینرو حتی مناسب برای پوستهای حساس نیز است. البته صرف اینکه محصولی حاوی نیاسینامید باشد برای انتخاب آن محصول برای پوستهای حساس ملاک نیست و سایر ترکیبات مورد استفاده در آن نیز باید بررسی شود.

نیاسینامید در حفظ رطوبت در لایه‌های سطحی پوست از طریق کمک به تولید طبیعی سرامید (Ceramids) مؤثر می باشد. با افزیش سن و کاهش Ceramids پوست مستعد انواع مشکلات از جمله خشکی، پوسته پوسته شدن و حساس شدن می‌شود.

آیا نیاسینامید روی سایز منافذ پوست تأثیر می گذارد؟

با اینکه جواب خیلی روشنی برای این سئوال وجود ندارد و نتایج تحقیقات علمی هنوز به طور کامل و دقیق تأثیر و چگونگی عملکرد ویتامین B روی بسته شدن منافذ را تأیید نمی‌کند. اما به طور معجزه آسایی روی منافذ پوست مؤثر است و در برگرداندن سایز منافذ به سایز نرمال مخصوصاً در محصولاتی با درصد بالای نیاسینامید بسیار کمک کننده است.

آیا نیاسینامید برای بهبود جوش مؤثر است؟

بله مؤثر است و بر اساس تحقیقات ترکیبات حاوی 2 درصد یا بیشتر از نیاسینامید تأثیر زیادی بر کاهش التهاب و خاصیت ضد جوش دارد. ترکیبات حاوی نیاسینامید انتخابی مناسب برای کسانی است که پوستشان مستعد جوش می‌باشد.

آیا نیاسینامید بر روی رنگدانه‌ها و لک‌ها نیز مؤثر است؟

با کاهش تولید ملانین و جلوگیری از انتقال آن به کراتینوسایت‌ها در کنترل لک‌ها مؤثر است.

آیا ترکیبات حاوی نیاسینامید قابل استفاده در اطراف چشم می‌باشد؟

بله! نه تنها قابل استفاده است بلکه حتی می‌تواند به افزایش رطوبت اطراف چشم، کاهش سیاهی آن و نیز چروک‌های ریز اطراف چشم کمک کند.

سرم صورت نیاسینامید اسنتا دارای بافتی سبک و مناسب برای کنترل جوش دارد. همچنین این سرم آبرسان و ضد چروک نیز می‌باشد و به عنوان پایه آرایش قابل استفاده است.

تونر نیاسینامید اسنتا یک تونر ملایم و مؤثر در حذف  باقیمانده آلودگی‌­ها، چربی­‌ها و آرایش و نیز کنترل چربی و جوش، کاهش التهاب و آبرسان است.

References:

  1. “Niacinamide – Mechanisms of Action and Its Topical Use in Dermatology”   Skin Pharmacology and Physiology; June 2014, pages 311–315.
  2. “The role of nicotinamide in acne treatment”   Dermatologic Therapy, September 2017, ePublication.
  3. “A Review of the range of effects of Niacinamide in human skin”   IFSCC Magazine; Vol. 5, No 4, 2002.
  4. “Mechanistic Basis and Clinical Evidence for the Applications of Nicotinamide (Niacinamide) to Control Skin Aging and Pigmentation”   Antioxidants; 2021, 10, 1315.
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات بیشتر

جستجو کردن