نیاسینامید

نیاسینامید

Nicotinamide,3-pyridinecarboxamide ترکیبی است که باید توجه بیشتری به استفاده از آن در مراقبت از پوست نمود. تحقیقات اخیر نشان دهنده ارزش زیاد نیاسینامید برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی است. مقالات و تحقیقات انجام شده در رابطه با بررسی تأثیر نیاسینامید هر روز در حال افزایش می باشد. تاکنون مشخص شده که بر اساس درصد آن در فرمولاسیون خواصی از قبیل ضد میکروبی، ضد خارش و آلرژی، کاهش منافذ، محافظت در برابر اشعه و خاصیت ضد لک را دارد.

نیاسینامید چیست؟

به عنوان نوعی از ویتامین B3 نیز شناخته می‌شود. این ویتامین محلول در آب بوده و همخوانی زیادی با ترکیبات طبیعی پوست دارد. این ترکیب به مقدار زیادی در کوچک کردن سایز منافذ، بهبود بافت پوست و رنگدانه‌ها، نرم کردن، ضد چروک، ضد جوش و افزایش الاستیسیته پوست مؤثر است. ضمن اینکه به علت توانایی بهبود لایه محافظ پوست در دسته ترکیبات ضد آلودگی هوا نیز قرار می‌گیرد.

چرا باید از نیاسینامید در روتین پوستی استفاده کنیم؟

این ترکیب قابل مقایسه با سایر ترکیبات مورد استفاده در روتین پوستی مانند رتینول، BHA، پپتیدها، ویتامین C و غیره نیست. زیرا با همه پوست‌ها سازگار و قابلیت استفاده چندین باره در ترکیبات مختلف روتین روزانه مانند تونر، سرم و کرم را بدون ایجاد حساسیت دارد. از اینرو حتی مناسب برای پوستهای حساس نیز است. البته صرف اینکه محصولی حاوی نیاسینامید باشد برای انتخاب آن محصول برای پوستهای حساس ملاک نیست و سایر ترکیبات مورد استفاده در آن نیز باید بررسی شود.

نیاسینامید در حفظ رطوبت در لایه‌های سطحی پوست از طریق کمک به تولید طبیعی سرامید (Ceramids) مؤثر می باشد. با افزیش سن و کاهش Ceramids پوست مستعد انواع مشکلات از جمله خشکی، پوسته پوسته شدن و حساس شدن می‌شود.

آیا نیاسینامید روی سایز منافذ پوست تأثیر می گذارد؟

با اینکه جواب خیلی روشنی برای این سئوال وجود ندارد و نتایج تحقیقات علمی هنوز به طور کامل و دقیق تأثیر و چگونگی عملکرد ویتامین B روی بسته شدن منافذ را تأیید نمی‌کند. اما به طور معجزه آسایی روی منافذ پوست مؤثر است و در برگرداندن سایز منافذ به سایز نرمال مخصوصاً در محصولاتی با درصد بالای نیاسینامید بسیار کمک کننده است.

آیا نیاسینامید برای بهبود جوش مؤثر است؟

بله مؤثر است و بر اساس تحقیقات ترکیبات حاوی 2 درصد یا بیشتر از نیاسینامید تأثیر زیادی بر کاهش التهاب و خاصیت ضد جوش دارد. ترکیبات حاوی نیاسینامید انتخابی مناسب برای کسانی است که پوستشان مستعد جوش می‌باشد.

آیا نیاسینامید بر روی رنگدانه‌ها و لک‌ها نیز مؤثر است؟

غلظت بالای 5 درصد به کاهش تولید ملانین و کنترل لک‌ها کمک می‌کند.

آیا ترکیبات حاوی نیاسینامید قابل استفاده در اطراف چشم می‌باشد؟

بله! نه تنها قابل استفاده است بلکه حتی می‌تواند به افزایش رطوبت اطراف چشم، کاهش سیاهی آن و نیز چروک‌های ریز اطراف چشم کمک کند.

سرم صورت نیاسینامید اسنتا دارای بافتی سبک و مناسب برای کنترل جوش دارد. همچنین این سرم آبرسان و ضد چروک نیز می‌باشد و به عنوان پایه آرایش قابل استفاده است.

 

References:

  1. “Niacinamide – Mechanisms of Action and Its Topical Use in Dermatology”   Skin Pharmacology and Physiology; June 2014, pages 311–315.
  2. “The role of nicotinamide in acne treatment”   Dermatologic Therapy, September 2017, ePublication.
  3. “A Review of the range of effects of Niacinamide in human skin”   IFSCC Magazine; Vol. 5, No 4, 2002.
  4. “Mechanistic Basis and Clinical Evidence for the Applications of Nicotinamide (Niacinamide) to Control Skin Aging and Pigmentation”   Antioxidants; 2021, 10, 1315.

مقالات بیشتر