نکات مهم در مراقبت از مو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات مهم در مراقبت از مو:

تهیه محصولات مراقبت از موی تهیه شده از مواد اولیه طبیعی و مؤثر از بزرگترین چالشهای تولیدکنندگان آن است. هرچند هر روزه با پیشرفت علم و گسترش دامنه مواد اولیه موجود، این چالش کمتر می شود. خوشبختانه در حال حاضر چندین نوع سرفکتانت تهیه شده از مواد طبیعی مانند روغن نارگیل در دسترس می باشد.

پوست سر:

پوست سر متشکل از 5 لایه می باشد و به دلیل تعداد زیاد فولیکولهای موی موجود در آن، به شدت خاصیت جذب بالا دارد. از طرف دیگر به واسطه تعداد بالای غدد عرق، رگهای خونی و اعصاب به راحتی مواد جذب شده وارد جریان خون می شود. بنابراین دقت در انتخاب محصولات مراقبت از مو مانند شامپو، ماسک، حالت دهنده ها و غیره اهمیت زیادی در سلامت مصرف کننده دارد. در نتیجه دقت در مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از مو هنگام خرید بسیار مهم است. از نکات شاخص در شامپوی گیاهی اسنتا این است که مقدار فرمالدئید آزاد و زئین که دو ماده شیمیایی مضر می باشد صفر است.

ساختار مو:

مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است. لایه رویی آن که کاتیکل نامیده می شود همانند فلس ماهی نقش محافظت از مو را به عهده دارد. با استفاده از شامپوهای شیمیایی حاوی سرفکتنتهای قوی آسیب جدی به این کاتیکلها وارد می­ شود.

در هنگام خرید شامپو به چه موادی باید توجه کرد:

  1. سرفکتنتها: عامل اصلی کف کنندگی و پاک کنندگی در شامپوها هستند. استفاده از سرفکتنتهای مصنوعی و قوی با خاصیت پاک کنندگی و کف بالا باعث افزایش خاصیت پاک کنندگی شامپو می شود اما آسیب بیشتری به مو وارد می کند.
  2. سولفاتها (Sulphates): از ترکیباتی مانند SODIUM LAURETH SULFATE (SLES), SODIUM LAURYL SULFATE (SLS) AMMONIUM LAURETH SULFATE (ALES) AND AMMONIUM LAURYL SULFATE (ALS)

دوری کنید و از ترکیباتی مانند: DECYL, CAPRYL, COCO AND LAURYL GLUCOSIDES  استقبال نمایید.

  1. اتانول آمینها (Ethanolamines): از ترکیباتی مانند ETHANOLAMINE (ETA), DIETHANOLAMINE (DEA) COCAMIDE DEA, MONOETHANOLAMINE (MEA), TRIETHANOLAMINE (TEA) که مشکوک به سرطانزا بودن هستند دوری کنید.
  2. حالت دهنده ها: بیشتر محصولات مراقبت از مو حاوی سیلکون و مشتقات پلاستیکی هستند. استفاده از آنها با پوشاندن مو یک ظاهر سالم و عالی به آن می دهد. اما در واقع مانع از جذب مواد مغذی شده و به مرور باعث از بین رفتن و به عبارتی مردن مو می شود. از ترکیباتی مانند SILICONES – DIMETHICONE, POLYMETHYLSILOXANE حذر کنید. اما در مقابل از جایگزینهای طبیعی مانند ISOAMYL LAURATE, , JOJOBA, ARGAN KERNAL OIL, MORINGA SEED OIL, SHEA BUTTER استقبال نمایید.
  3. نمکهای آمونیوم (Quaternary Ammonium Compounds)این ترکیبات معمولا به عنوان عامل آنتی استاتیک و ضد وز استفاده می شوند درحالیکه بسیار مضر هستند.  از ترکیباتی مانند CENTRIMONIUM CHLORIDE, BEHENTRIMONIUM CHLORIDE AND GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE حذر کنید.
  1. نگهدارنده ها: استفاده از نگهدارنده در شامپوها ضروری و اجتناب ناپذیر است. پارابن از نگهدارنده هایی است که به طور وسیع به دلیل کارایی بالا و قیمت مناسب استفاد می شود. اما اخیراً به عنوان یک ترکیب نامناسب برای سلامتی شناخته شده است. از این رو از ترکیباتی مانند THE PREFIXES ETHYL-, METHYL-, PROPYL-, ISOPROPYL-, BUTYL- OR ISOBUTYL PARABENS, SODIUM ODIUM BENZOATE اجتناب و از ترکیباتی مانند SODIUM LEVULINATE, SODIUM ANISATE استقبال کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مقالات بیشتر