رازبری

 رازبری

رازبری نوعی تمشک و از خانواده گلسرخیان (Rubus idaeus) است. علاوه بر میوه دانه‌ها و برگ‌های آن نیز دارای خاصیت درمانی می‌باشد. این میوه سرشار از اسیدهای چرب ضروری، ویتامین C،  E،  A و آنتی‌اکسیدان می‌باشد. از این رو با مبارزه با رادیکال‌های آزاد مضر نه تنها از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری کرده بلکه خاصیت‌ شفاف‌کنندگی و ضد چروک نیز دارد. همچنین به دلیل مقادیر زیاد امگا 3 و 6 به نرمی و لطافت پوست کمک و در برطرف کردن خشکی آن مؤثر است. رازبری خاصیت ضد التهاب دارد و الاستیسیتی پوست را افزایش می‌دهد. علاوه بر این رازبری به کوچک کردن منافذ پوست کمک می‌کند.

کاربرد رازبری در محصولات آرایشی و بهداشتی برای پوست‌های آسیب‌دیده، خشک، حساس و بی‌آب بسیار متداول است. پودر و روغن دانه رازبری به علت خاصیت محافظت از پوست در آفتاب در چرب لب و محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار پر مصرف می‌باشد. به دلیل خاصیت ضد التهاب و آنتی‌باکتریال برای اگزما نیز مؤثر شناخته می‌شود. رایحه بی‌نظیر رازبری از ترکیبات کتونی طبیعی موجود در آن ناشی می‌شود. این رایحه بی‌نظیر در دو محصول بادی‌باتر و کرم دست  اسنتا استفاده شده است. روغن رازبری دارای رنگ سبز روشن بوده و از بذر آن تهیه می‌شود. این روغن بسیار سبک و بدون برجای گذاشتن هیچ‌گونه بقایای چربی جذب پوست می‌شود.

ویژگی‌ها

  1. جذب UVB , UVC و محافظت در برابر UV (البته مطالعات کاملی در این زمینه انجام نشده است)
  2. سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها: در بین میوه‌ها و غذاها دارای بالاترین Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) است. به این معنی که حتی مقدار کمی رازبری می‌تواند از شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کند.
  3. ضد التهاب: به دلیل درصد بالای Alpha linolenic acid دارای خاصیت ضد التهاب بوده و از این‌رو برای پوست‌های حساس مناسب است. علاوه بر این برای بهبود اگزما نیز مؤثر است.
  4.  ضد چروک:  آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن مانند Ellegic acid و ویتامین C به تحریک کلاژن‌سازی، شادابی طبیعی، جوانسازی و سلامتی پوست کمک و باعث کاهش علائم افزایش سن می‌شوند.
  5. سرشار از ویتامین E
  6. مرطوب‌کننده: زیرا سرشار از پلی‌استرول است.
  7. بازسازی و محافظت پوست در برابر آسیب‌های محیطی: ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن در محافظت از پوست در برایر آلودگی‌ها و آسیب‌ها مؤثرند.
  8. بهبود کیفیت مو: املاح و مینرال‌های موجود در آن به تغذیه و داشتن موهای سالم‌تر کمک می‌کند. همچنین ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن برای کف سر و کاهش خشکی و خارش آن مؤثر است.

رازبری در کرم دست رازبری، بادی‌باتر رازبری و بالم لب رازبری اسنتا استفاده شده است.

رازبری

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات بیشتر

جستجو کردن