Clean Beauty

بلاگ, مقالات
خانه > بلاگ > Clean Beauty

Clean Beauty

با وجود اختلاف نظرهای زیادی که در مورد Clean Beauty در دنیا وجود دارد، شروع و توجه جهانی به این موضوع به مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ درباره پارابن و مشاهده آن در بافتهای سینه بر می‌گردد. این یافته سوالات زیادی را درباره محصولات آرایشی ـ بهداشتی­ که استفاده می‌کنیم در ذهنها به وجود آورد. این داستان با پارابن شروع شد و مواد دیگری مانند سدیم لوریل سولفات و غیره را در بر گرفت. نتیجه اینکه مبحث مواد پایدار، ارگانیک و طبیعی در این صنعت شکل گرفت و در سالهای گذشته به موضوعی بسیار مورد توجه تبدیل شده است.

 Clean Beauty به چه معنی است؟

تعریف کلی از Clean Beauty یعنی محصولی سالم و غیر سمی که با استفاده از آن سلامت خود را به خطر نمی­‌اندازید. در Clean Beauty همه مواد اولیه باید تاحد امکان غیر سمی باشند. حتی برخی مطرح می‌کنند که مواد اولیه باید عاری از نگهدارنده نیز باشند. اما آنچه که اهمیت دارد استفاده از نگهدارنده‌های مناسب و مؤثر است. عدم استفاده از نگهدارنده جزء افتخارت یک برند محسوب نمی‌شود، زیرا سلامت مصرف کننده و پایداری محصول اهمیت بسیاری در این زمینه دارد. با پیشرفت علم دیگر نیازی به طبیعی بودن همه مواد اولیه نیست طبیعی تا بتوان آن محصول را در دسته Clean Beauty قرار داد. امروزه ترکیبات سنتز شده از مواد طبیعی و کاملاً ایمن از جمله نگهدارنده‌های لازم موجوداند. در واقع برای قرار گرفتن در دسته Clean Beauty مهم عدم استفاده از ترکیب سمی در ساخت محصول است و نباید الزاماً این ترکیب ارگانیک، نچرال یا سبز باشد.

نکته دیگر این که محصولات باید دارای برچسب و اطلاعات شفاف و کامل درباره مواد اولیه به کار رفته باشند. دیگر نیازی به کنترل عدم وجود مواد مضر در این محصولات نیست، بلکه باید کنترل شود چه مواد مفیدی در این محصولات وجود دارد.

با وجود قوانین موجود برای محصولات آرایشی ـ بهداشتی نمی‌توان ادعای خواص درمانی برای آنها داشت، اما در بحث Clean Beauty می‌توان ادعا نمود مواد مورد استفاده برای پوست و مو  مفید می‌باشند.

Clean Beauty رابطه مستقیمی با محیط زیست دارد. در این خصوص فقط بسته‌بندی مهم نیست بلکه موارد بسیاری مانند میزان انرژی مصرفی در تولید محصول، مواد مورد استفاده، نحوه ارسال و … باید مورد توجه قرار گیرند تا یک محصول کاملاً پایدار محسوب شود.

اهمیت Good manufacturing practice

GMP مبحث مهم دیگری در تولید محصولات Clean است. تولید محصولات باید در شرایط بسیار بهداشتی و تمیز همراه با تستهای مناسب و معتبر انجام شود.

 

Reference:

“Tumours Concentrations of Parabens in Human Breast”

P. D. Darbre, A. Aljarrah, W. R. Miller, N. G. Coldham, M. J. Sauer and G. S. Pope, J. Appl. Toxicol. 24, 5–۱۳ (۲۰۰۴)

فهرست