شرکت کیمیای باغ طبیعت با برند اسنتا در سال 1396 تأسیس و در سال 1397 به بهره برداری رسید. این شرکت در زمینه تولید محصولات مراقبت از پوست و موی ارگانیک فعالیت می‌کند. 

ریشه

اسنتا برگرفته از کلمه لاتین Essentia و یا Essence انگلیسی و به معنی ذات طبیعی هرچیز است.(The true nature of anything)

محصولات اسنتا حاوی  مواد اولیۀ کاملاً طبیعی، ارگانیک و یا سنتز شده از گیاهان و غنی از  ویتامینها، املاح معدنی و آنتی­ اکسیدانها می‌باشد. به همین جهت به تغذیه، تقویت و شادابی پوست کمک می­‌کند. مواد اولیه اکثراً وارداتی اروپایی است که بر اساس کارایی، کاربرد، ایمنی و با توجه به استاندارد جهانی Ecocert انتخاب می‌شود. البته تا حد امکان مواد با کیفیت مانند مورینگا، خرما، انبه و غیره را در ایران و از تولید کننده و کشاورز به طور مستقیم تهیه می‌کنیم. محصولات دست ساز، سازگار با محیط زیست، عاری از مواد شیمیایی مضر و یا ژنتیکی اصلاح شده (GMO) می‌باشند.

انتخابهای اخلاقی

محصولات تولیدی وگان و بدون تست بر روی حیوانات می‌باشند. ما در اسنتا دغدغه محیط زیست داریم و در تلاشیم تا حد امکان از پلاستیک در بسته‌بندیها استفاده نکنیم.

داستان اسنتا

علاقه مندی به دنیای شیمی با توضیحات صفحات آغازین کتاب شیمی اول دبیرستان پیرامون “کیمیاگری” در  من آغاز شد. و بر همین اساس رشته تحصیلی خود را انتخاب نمودم.

 در دوره دکتری در کشور اتریش ساعات بسیاری را در آزمایشگاه گذراندم. بدین جهت تلاش کردم تا حد امکان مواد شیمیایی مضر و غیر ضروری را از چرخه زندگی روزانه ام حذف نمایم. اولین گام، تغییر در نوع تغذیه و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی طبیعی بود. تا آنجا که حتی در دوره پسا دکتری تحقیقات خود را به سوی ”شیمی سبز” سوق دادم. آشنایی با محصولات گیاهی ـ طبیعی و علاقه مندی به استفاده از این گونه محصولات جدید به همراه مطالعه در مورد مواد اولیه آنها، باعث شد تا تخصصی به تحقیق در فرمولاسیون این نوع مواد بپردازم.
نتیجه چندین سال مطالعه و پژوهش در این زمینه منتهی به یک تغییر بزرگ و اساسی در زندگی شغلی و حرفه ای من گردید. و همین امر انگیزه ای برای جدا شدن از دانشگاه و ورود به دنیای متفاوت تولید با رویکرد علمی شد.

با توجه به کمبود این نوع محصولات در ایران و علاقه به ایجاد یک برند ایرانی با کیفیت، عزم به بازگشت به ایران نمودم. و با پیگیری های فراوان و کوشش شبانه روزی، فراز و نشیب هایی را پشت سر گذاشتم تا سرآغاز داستان “اسنتا” رقم خورد…

افروز زیرک زاده

فهرست