مقایسه صابونهای طبیعی و شیمیایی

بلاگ, مقالات
خانه > بلاگ > مقایسه صابونهای طبیعی و شیمیایی

مقایسه صابونهای طبیعی با صابونهای شیمیایی

صابونهای طبیعی با عصاره‌ها و افزودنیهای طبیعی متفاوت به لطافت و سلامت پوست کمک می‌کند. این نوع صابونهای طبیعی و دست‌ساز دارای مزایای بسیاری نسبت به صابونهای شیمیایی می‌باشد. بسیاری از مردم شامپو بدن و صابون مایع شیمیایی را به علت استفاده راحتتر به صابونهای طبیعی ترجیح می­‌دهند.

 چرا باید صابونهای طبیعی را به جای شوینده­های شیمیایی و شامپو بدن استفاده کرد؟

  1. مواد اولیه: صابونهای طبیعی از روغنها و کره‌های گیاهی تهیه می‌شود. از این رو باعث رهایی پوست از خشکی و حساسیت‌های پوستی می­‌گردد. صابونهای شیمیایی به دلیل درصد بالای مواد شیمیایی بیشتر یک شوینده  (Detergent) می‌­باشد.
  2. بدون نگهدارنده و مواد شیمیایی: صابونهای شیمیایی حاوی نگهدارنده‌های مضر شیمیایی، اسانسها و رنگهای مصنوعی است، در حالیکه صابونهای طبیعی فاقد این مواد می‌­باشد. عمدتاً در تهیه این صابونها از میوه­‌ها، گیاهان دارویی و یا رنگهای معدنی به جای رنگ و اسانس استفاده می‌­شود.
  3. گلیسیرین: گلیسیرین ماده‌ایست که طی فرآیند ساخت صابونهای دست‌ساز تولید شده و در آن باقی می‌ماند. گلیسیرین مرطوب کننده، نرم کننده و ضد التهاب است. همچنین به بهبود الاستیسیته پوست کمک می‌­کند. در صابونهای شیمیایی گلیسیرین تولید شده در فرایند صابونی شدن، استخراج می­‌شود. گلیسیرین عامل اصلی در آبرسانی و مرطوب­‌کنندگی صابونهای طبیعی در مقایسه با صابونهای شیمیایی است.
  4. افزودنی‌ها: صابونهای طبیعی به روش سرد تولیدشده و این به حفظ بیشتر خواص افزودنی‌های مورد استفاده در آنها کمک می­‌کند.
  5. محیط زیست: با حذف مواد شیمیایی  مواد شیمیایی کمتری وارد سیستم آب و فاضلاب می‌شود. از طرفی استفاده از قوطی پلاستیکی در صابونهای مایع، بطریهای زیادی وارد طبیعت می‌کند.

صابونهای طبیعی اسنتا از کره‌­ها و روغن‌­های گیاهی تهیه شده ­‌است. در این محصولات هیچ‌­گونه ماده حیوانی استفاده نمی­‌شود. کلیه افزودنیها شامل مواد طبیعی مثل پوره تازه میوه­‌ها، جلبک، خاک رسهای فرانسوی، گیاهان دارویی و غیره می­‌باشند. رنگهای مورد استفاده از نوع معدنی می­‌باشد.

فهرست