روغن هسته انار

روغن هسته انار:

انار یک میوه مغذی و با خواص دارویی است. همه اجزا آن از جمله آب، برگ، گل، پوست و روغن هسته آن دارای  خواص منحصر به فرد است. روغن هسته انار سرشار از آنتی­‌اکسیدانها، پلی فنول، اسید α-linolenic، اسید punicic و امگا 5 است. دارای خواص زیادی برای پوست و مو است. از جمله با تحریک کراتینوسیتها که از سلولهای اصلی سازنده لایه بیرونی پوست است به بازسازی و شادابی پوست کمک می‌کند.

از دیگر مزایای روغن هسته انار می‌­توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. ضدالتهاب و ضدجوش: به دلیل خواص ضد التهاب و آنتی باکتریال در درمان جوشها مؤثر است.
  1. کلاژن­‌سازی، ضدچروک و بازسازی پوست: با جذب سریع به اعماق پوست و کند کردن روند اکسید شدن DNA  به عنوان ضد چروک عمل می‌کند. همچنین باعث سفتی و لیفت پوست می‌شود.
  1. آبرسانی و مرطوب­‌کنندگی: با جذب سریع به اعماق پوست یک آبرسان قوی و مرطوب­‌کننده طبیعی مؤثر است. این روغن حالت غیر چسبنده و غیر گریس دارد. از اینرو هم برای پوستهای چرب مناسب است و هم خشک و حساس. در پوستهای چرب با مرطوب نمودن پوست مانع از ترشح بیشتر چربی می‌شود. برای پوستهای خشک و حساس نرم‌کننده و آبرسان است.
  1. محافظت در برابر رادیکالهای آزاد و آفتاب­ سوختگی: پانیسیک اسید موجود در آن حاوی مقادیر زیای آنتی‌اکسیدان است که نقش محافظ برای پوست ایفا می‌کند.  مطالعه بر روی موشها نتایج جالبی از کاهش سرطان پوست نشان داده است.
  2. بهبود بافت پوست: روغن هسته انار حاوی پرو-استروژن است که شبیه هورمون طبیعی در بدن می‌باشد. این هورمون خاصیت متعادل کننده و بهبود دهنده بافت پوست را دارد.
  3. تقویت مو: ویتامینها و آنتی‌اکسیدانهای موجود در روغن هسته انار در تقویت مو و افزایش گردش خون در کف سر مؤثرند. در نتیجه به رشد، تقویت و کاهش شکنندگی مو کمک می‌کند.
  4. تعادل pH کف سر:  با تنظیم pH کف سر علاوه بر اینکه به کاهش خشکی، حساسیت و اگزمای آن کمک می‌کند، باعث تنظیم ترشح چربی می‌شود.

مقالات بیشتر