روغن رزهیپ

روغن رزهیپ

روغن رزهیپ از دانه رزهیپ (Rosa moschata or Rosa rubiginosa) و عمدتاً در شیلی تهیه می شود و به خواص دارویی شهرت دارد(1). این روغن با ارزش سرشار از ویتامینها و اسیدهای چرب ضروری تقویت‌کننده پوست و مو است و بیشترین مقدار ویتامین C را در بین محصولات میوه ها و سبزیجات دارد. همچنین شامل مقادیر قابل توجهی از ترکیبات بیواکتیو مانند carotenoids tocopherol, polyphenolics bioflavonoids, tannins, pectin, sugars, organic acids, amino acids, essential oil, folates and polyunsaturated fatty acids است. به علاوه حاوی فنول است که دارای خاصیت آنتی‌باکتریال و ضدقارچ است.

از خواص این روغن عبارتند از:

1.  آب‌رسانی: رزهیپ سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند لینولیک اسید، لینوئیک اسید و غیره است. پوست را تقویت نموده و مانع از دست دادن آب می‌شوند.
2. مرطوب‌کنندگی: این روغن بسیار کم چرب با قابلیت جذب بالاست. از اینرو یک مرطوب‌کننده طبیعی بسیار مفید و مغذی است.
3. شفاف‌کننده پوست: این روغن سرشار از ویتامین A و C است که هر دو به بازسازی و شفافیت پوست کمک می‌کنند.
4. تحریک و تسریع کلاژن‌سازی و ضدچروک: وجود ویتامین A و C که هر دو برای کلاژن‌سازی ضروری هستند به وفور در این روغن یافت می‌شوند. علاوه بر این رزهیپ حاوی آنزیم NMP-1 است که از تجزیه کلاژن جلوگیری می‌کند. این روغن یک ضد چروک بسیار مؤثر است که با جذب سریع به لایه‌های عمقی پوست رطوبت آن را افزایش و علائم افزایش سن را به تعویق می‌اندازد.

5. کاهش تورم و التهابات پوستی: رزهیپ سرشار از ویتامین E، آنتی اکسیدانها، polyphenols و anthocyanin است که خاصیت ضد التهاب دارند.
6. کاهش هیپرپيگمانتاسيون (Hyperpigmentation): رزهیپ سرشار از ویتامین A و در نتیجه رتیوئیدهاست که دارای توانایی کاهش هیپرپيگمانتاسيون میباشند.
7. کمک به بهبود جای زخم و خطوط: به دلیل وفور اسیدهای چرب ضروری و آنتی‌اکسیدانها به بازسازی پوست و ترمیم زخمها، برطرف کردن جای زخمها و خطوط ریز پوست کمک می‌کند.

 

1. a) “Essential Oils in Food Preservation, Chapter 76 – Rose Hip (Rosa canina L.) Oils”

         NaveedAhmad, FarooqAnwar, Anwar-ul-HassanGilani; Flavor and Safety 2016, Pages 667-675.

    b) “Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils”

         Tzu-Kai Lin, Lily Zhong, Juan Luis Santiago; Int J Mol Sci. 2018 Jan; 19(1): 70.

مقالات بیشتر