روغن آووکادو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روغن آووکادو:

این روغن از میوه آووکادو (Persea americana/ Avocado ) تهیه شده است. سرشار از اسیدهای چرب ضروری تک غیر اشباع مانند اسید اولئیک، ویتامین E و A، بیوتین، امگا 3 و غیره است.

از مزایای این روغن برای پوست و مو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. مرطوب‌کنندگی و تقویت‌کنندگی: این روغن سرشار از پتاسیم و لسیتین است و به راحتی جذب لایه اپیدرم پوست می‌شود و به لطافت و تقویت پوست کمک می‌کند.
2. کاهش التهاب و حساسیت: به دلیل وفور آنتی‌اکسیدانها و ویتامینها به برطرف‌کردن مشکلات پوستی از جمله التهاب، خشکی و حساسیت کمک می‌کند.
3. کم رنگ نمودن تیرگی دور چشم: به کم کردن و برطرف کردن تیرگی دور چشم و علاوه بر آن چروکهای زیر اطراف چشم کمک می‌کند.
4. پیشگیری و درمان جوش: از آنجا که بعد از جذب، نه تنها چربی آن بر روی پوست باقی نمی‌ماند بلکه چربی پوست را کنترل نموده و علاوه بر تقویت پوست مانع از جوش زدن می‌شود.
5. تسریع و تحریک کلاژن‌سازی و خاصیت ضدچروک: بر اساس مطالعه انجام شده(1)، اولئیک اسید و سایر اسیدهای چرب ضروری موجود در روغن آووکادو به تحریک و تسریع کلاژن‌سازی، ترمیم زخمها و افزایش الاستیسیته پوست کمک می‌کنند.
6. ترمیم آفتاب‌ سوختگی: به دلیل غنی بودن از آنتی‌اکسیدانها، بتاکارتن، ویتامین D، ویتامین E، لسیتین، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری می‌تواند به ترمیم آفتاب سوختگی کمک کند (2). مطالعات کمی هم در زمینه نقش روغن آووکادو به عنوان محافظ پوست در برابر اشعه UV شده است (3).
7. کاهش شکنندگی ناخنها: به کاهش شکنندگی ناخنها و نرم شدن بافت اطراف آن کمک می‌کند.
8. بهبود سلامت پوست سر و تقویت مو: استفاده از روغن آووکادو می تواند به برطرف کردن خشکی و حساسیت پوست سر و تا حدودی شوره سر کمک کند و در رشد و تقویت مو مؤثر است.

1. “Effect of Semisolid Formulation of Persea Americana Mill (Avocado) Oil on Wound Healing in Rats’”

Ana Paula de Oliveira, Eryvelton de Souza Franco, Rafaella Rodrigues Barreto, Daniele Pires Cordeiro, Rebeca Gonçalves de Melo, Camila Maria Ferreira de Aquino, Antonio Alfredo Rodrigues e Silva, Paloma Lys de Medeiros, Teresinha Gonçalves da Silva, Alexandre José da Silva Góes, andMaria Bernadete de Sousa Maia; Evid Based Complement Alternat Med. 2013, 472382.

2. “Hass Avocado Composition and Potential Health Effects’”

Mark L. Dreher, Adrienne J. Davenport; Crit Rev Food Sci Nutr. 2013 May, 53(7): 738–750.

3. “Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation’”

Radava R. Korać, Kapil M. Khambholja; Pharmacogn Rev. 2011 Jul-Dec; 5(10): 164–173.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مقالات بیشتر