رازبری

خانه > بلاگ > رازبری

 رازبری

رازبری نوعی از تمشک است و از خانواده گلسرخیان (Rubus idaeus) است. علاوه بر میوه دانه‌ها و برگهای آن نیز دارای خاصیت درمانی می‌باشد. این میوه سرشار از اسیدهای چرب ضروری، ویتامین C،  E،  A و آنتی‌اکسیدان می‌باشد. از این رو با مبارزه با رادیکالهای آزاد مضر نه تنها از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری کرده بلکه خاصیت‌ شفاف‌کنندگی و ضد چروک نیز دارد. همچنین به دلیل مقادیر زیاد امگا ۳ و ۶ به نرمی و لطافت پوست کمک و در برطرف کردن خشکی آن مؤثر است. رازبری خاصیت ضد التهاب دارد و الاستیسیتی پوست را افزایش می‌دهد. علاوه بر این رازبری به کوچک کردن منافذ پوست کمک می‌کند.

کاربرد رازبری در محصولات آرایشی و بهداشتی برای پوستهای آسیب‌دیده، خشک، حساس و بی‌آب بسیار متداول است. پودر و روغن دانه رازبری به علت خاصیت محافظت از پوست در آفتاب در چرب لب و محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار پر مصرف می‌باشد. به دلیل خاصیت ضد التهاب و آنتی‌باکتریال برای اگزما نیز مؤثر شناخته می‌شود. رایحه بی‌نظیر رازبری از ترکیبات کتونی طبیعی موجود در آن ناشی می‌شود. این رایحه بی‌نظیر در دو محصول بادی‌باتر اسنتا و کرم دست  اسنتا استفاده شده است. روغن رازبریدارای رنگ سبز روشن بوده و از بذر آن تهیه می‌شود. این روغن بسیار سبک و بدون برجای گذاشتن هیچ‌گونه بقایای چربی جذب پوست می‌شود

مزایای رازبری برای پوست:

  1. جذب UVB , UVC و محافظت در برابر UV (البته مطالعات کاملی در این زمینه انجام نشده است)
  2. ضد التهاب: به دلیل درصد بالای Alpha linolenic acid دارای خاصیت ضد التهاب بوده و از این‌رو برای پوستهای حساس مناسب است.
  3.  ضد چروک:  آنتی‌اکسیدانهای موجود در آن مانند Ellegic acid و ویتامین C به تحریک کلاژن‌سازی، شادابی طبیعی، جوانسازی و سلامتی پوست کمک می‌کند.
  4. سرشار از ویتامین E
  5. مرطوب‌کننده: زیرا سرشار از پلی‌استرول است
  6. بازسازی و محافظت پوست در برابر آسیبهای محیطی

رازیری مورد استفاده در محصولات اسنتا

دلیل موجود نبودن رازبری در ایران از پودر ارگانیک آن در محصولات اسنتا استفاده می‌شود.

فهرست